• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 25° 13°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.71744.7363
Euro5.52015.5422
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret46956
Linkler

İletişim 0-535-447 46 47www.finike.com.tr / www.kumluca.com.tr

Finike ve Kumluca çevresinden doğru haberler

Domates temalı doğa yürüyüşü

Kumluca Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen, “Sarnıç tepesi” doğa yürüyüşü sonunda yürüyüşe katılan kadınlar arasında gerçekleştirilen domates yeme yarışması renkli görüntülere sahne oldu
Kumluca’da gerçekleştirilen domates temalı “Sarnıç tepesi” doğa yürüyüşüne vatandaşlar, yoğun ilgi gösterdi.
Kumluca Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü ile Karşıyaka Mahallesi Muhtarlığı tarafından organize edilen doğa yürüyüşü Cumhuriyet Meydanında başladı. Yürüyüşe Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Gürcan Yıldırım, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Erol Koca, daire amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Cumhuriyet Meydanından başlayarak yaklaşık dört kilometrelik Sarnıç Tepesine devam edilen yürüyüş boyunca polis, zabıta ve sağlık ekibi tarafından yolda güvenlik önlemi alındı.
Kumluca Belediyesine ait içerisinde hayvanat bahçesi, piknik ve mesire alanı bulunan Sarnıç Tepesi’ne ulaşan yürüyüşçülere Kumluca Belediyesi ve Karşıyaka Mahallesi Muhtarlığı tarafından hazırlanan mercimek çorbası, zeytin, peynir, domates, salatalık, pişi ve çaydan kahvaltı ikram edildi.
-“Yürüyüşün teması domates”
Kahvaltının ardından konuşan Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, belediye olarak her ay bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdiklerini ve bu yürüyüşlerin her birinin farklı temaları olduğunu belirterek, bu yürüyüşün de temasının domates olduğunu söyledi.
Kumluca ve yöresinde üretilen ürünlerin doğal ve kontrollü olarak üretildiğini kaydeden Çetinkaya, “Kumluca’nın var oluş nedeni domates. Bugünkü yürüyüşümüzde Kumlucalılar olarak, üreticiler olarak buradan vermek istediğimiz mesaj şu. Kumluca’da üretilen ürün güvenilir gıda, herkes sofrasında eğer Kumluca’da üretilmişse üretici bilincinden dolayı hiçbir endişe duymadan yiyebilir. Biz doğal üretim yapıyoruz, toprakta yetiştiriyoruz, geçmişte dedelerimiz,, nenelerimiz nasıl yetiştirmişse toprağa bağlı olarak yetiştiriyoruz.” dedi.
Tarım sektörü için yanlış algı oluşturulmaya çalışıldığını vurgulayan Çetinkaya, bununda sermaye tarafından, parası çok olanlar tarafından yapıldığını ve bu şekilde üretiminde piyasaya satılırken, suni bir üretim olmasına rağmen daha güvenli denilerek piyasada doğal üretimin 3-5 katı fazlasıyla satıldığını söyledi.
Çetinkaya şunları söyledi:
“Biz burada küçük çiftçiler, aile işletmeciliği yapıyoruz. Hal böyle olunca bizim gücümüz sermaye ile mücadele etmeye yetmiyor. Hal böyle olunca biz ürettiğimiz ürünü 1.10 kuruşa satıyoruz, 5 liraya, 6 liraya onlar satıyor. Halkbuki burada olması gereken tam tersi. Eğer tüketiciler bu konuyu bilmezlerse doğal yollarla üretilen ürünü değil, suni olarak yetiştirilen ürünü çok fazla fiyata tüketir. Buda hem bizim üreticimize, hem de doğal olarak tüketim
yapamayan tüketicilerimize zarar verir. Biz doğru olanı yapıyoruz, topraklı üretime devam edeceğiz. Kumluca bir gün bu yaptığı doğruları tüketiciye anlatacaktır. Bunu sizlerle birlikte biz başaracağız.”
-“Kadınlar ve çocuklar arası domates yeme yarışması”
Konuşmanın ardından yürüyüşe katılan kadınlar ve çocuklar arasında domates yeme yarışması yapıldı. 10 kadının yarıştığı yarışma öncesi kadınlar yiyecekleri domates kasalarını hassas terazilerle tartarak aldılar. Jüri üyelerinin gözetiminde yapılan yarışma sonunda 3 dakikada 4 kilo 930 gram domates yiyen Ela Karakaya birinci, 4 kilo 765 gram domates yiyen Meral İlci ikinci ve 3 kilo 580 gram domates yiyen Naciye Aydemir ise üçüncü oldu.
Çocuklar kategorisinde ise 3 dakikada 1 kilo 575 gram domates yiyen Kazım Gencer birinci, 1 kilo 3 40 gram domates yiyen Beytullah Koncuk ikinci ve 715 gram domates yiyen Yusuf Yıldırım ise üçüncü oldu.
Yarışmada dereceye giren kadın ve çocuklara Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Gürcan Yıldırım, daire amirleri ve mahalle muhtarları tarafından kupa ve madalyaları verildi.
Domates yeme yarışmasında birinci olan Ela Karakaya, domates yeme yarışmasında maksatlarının yarışmak değil, domatesin kalitesini göstermek olduğunu belirterek, “Bizim domatesimiz gayet sağlıklıdır. Burada biz hiç domatesleri yıkamadık. Seradan nasıl geldiyse o şekilde yedik. Doğal ve çok lezzetliydi.” dedi.
Çocuklar kategorisinde birinci olan Kazım Gencer ise yarışmada kupayı almasının biraz zor olduğunu ancak yarışmada birinci olarak kupa kazandığını için gururlu olduğunu söyledi.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   258 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

İletişim: 0-535-447 46 47