• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.54937.5796
Euro8.79898.8341
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret106200
Linkler

İletişim 0-535-447 46 47www.finike.com.tr / www.kumluca.com.tr

Finike ve Kumluca çevresinden doğru haberler

Tarım komisyonu Kumluca’da toplandı

AK Parti Antalya İl Başkanlığının her ay farklı bir ilçede gerçekleştirdiği tarım komisyonu toplantısı Kumluca’da gerçekleştirildi.
Kumluca Belediyesi konferans salonunda yapılan toplantıya AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Kumluca Kaymakamı Polat Kara, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, AK Parti İl Başkan yardımcıları Cüneyt Doğan ve Mesut Topcu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Antalya Orman Bölge Müdürü adına Kumluca Orman İşletme Müdürü Faik Yılmaz ile Finike, Demre ve Kaş ilçe tarım komisyon üyeleri katıldı.
Toplantıda, meyve ve sebze ihracatındaki sorunlar, sebze ve meyve komisyoncularının sıkıntıları, sebze ve meyve fiyatlarının düşük olmasının nedenleri, biyolojik mücadele ile üretilen ürünlere fiyat farkı talebi, elektrik ve suda tarımsal aboneliklerin engellenmesi ve fide fiyatları gibi konular tartışıldı.
Toplantının başında konuşan AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Kumluca, Demre, Finike ve Kaş ilçe nüfusunun büyük çoğunluğunun tarımla uğraştığını ve Batı Antalya’nın tarımda hem bölge ekonomisine, hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını söyledi.
AK Parti hükümeti olarak göreve geldikleri günden bu yana Türk tarımının daha iyi olması için çalıştıklarını ifade eden Samani, “Özellikle örtü altı sebze üretiminde zaman zaman iyileşmeler görülüyor. Ama çok rahatlamış değiliz. Yaz boyu Arap ülkeleri ve Dubai gibi ülkelerin domates alımından dolayı yayla diye tabir ettiğimiz, iç bölgelerimizde rahat bir sezon yaşandı. Bir Rusya krizi yaşadık. Rusya krizi kısmen atlatılmış olsa da çok rahatlamış değiliz. Tarım Bakanımız Rusya’yı ziyaret etti. Umarım iyi sonuçlarla gelir. Rusya ile olan sıkıntılar giderilecek. Her şeye rağmen gelecek günler tarım açısından bu günkünden iyi olacak.” dedi.
2001 Yılında ilaç kalıntısı yüzünden AB ülkelerinden geri dönen biberler için dönemin tarım bakanının kalıntıyı bir türlü kabul etmediğini ve yalanladığını belirten Samani, o günlerde alınan kararlar siyasi olabileceğinin yanı sıra, karşı tarafı ikna edici uygulamaların yapılmasının daha iyi olacağını belirtti.
Toplantının sonunda, 10 yıl ve uzun bir dönem içinde imara açılmamak kaydıyla orman vasfını yitirmiş arazilerin tarıma açılmasını önerisinin hükümete iletilmesi kararı alındı.
Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, toplantı sonunda yaptığı sunumda, ilçede tarımsal faaliyetleri ve bu konularda belediyenin dışındaki kurumların yaptıkları olumlu katkıları anlattı.
2014 Mart yerel seçimlerinden önce halka bazı vaatlerde bulunduklarını hatırlatan Çetinkaya, “İlçe sınırlarımız içinde yapılması planlanan 9 ayrı gölet projemiz vardı. Bunları hayata geçirebilirsek ilçede tarımı 12 aya yayabiliriz demiştik. Şimdi bu göletlerden biri tamamlandı, diğerinin yapımı devam ediyor. Arzumuz diğerlerinin de bir an önce yapımına başlanması gerekiyor.” dedi.
Çetinkaya, Hacıveliler Mahallesinde kurulu olan HES’den çıkan suyun Baysı deresine verildiğini, yağmur sularıyla birleşen bu suyun taşkınlara sebep olduğunu hatırlatarak, DSİ yetkililerinden bu suyun mevcutta var olan kapalı kanallarla ilçe merkezinden geçen Yavuz Sultan Selim Deresine aktarılmasını istedi.
Çetinkaya ayrıca, DSİ tarafından ilçede bir çok yatırımlar yapıldığını ve bu çalışmaların devam ettiğini de belirterek, çalışmalar dolayısıyla DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.1162 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

İletişim: 0-535-447 46 47