• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.15437.1829
Euro8.48008.5140
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret102648
Linkler

İletişim 0-535-447 46 47www.finike.com.tr / www.kumluca.com.tr

Finike ve Kumluca çevresinden doğru haberler

OKUL SEZONUNU AÇAN AİLELERE ÖNERİLER

Okulların açılmasıyla yaşanacak sıkıntılar hakkında ebeveynlere uyarılarda bulunan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Seda Özer uyku saatleri, beslenme, enfeksiyonlardan korunma, stresle baş etme ve aile içi iletişimle ilgili ailelere öneriler verdi.
“UYKU ÖNCESİ KİTAP UYKUYA GEÇİŞİ KOLAYLAŞTIRIR”
Okul çağındaki çocuk ve ergenlerin en az 8 saatlik kaliteli bir uykuya ihtiyaçları olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Özer, “Uyku sadece dikkat, konsantrasyon ve okul başarısı için değil, genel vücut direnci, bedensel ve ruhsal sağlık ve sağlıklı büyüme için de gereklidir. Yaz tatili boyunca süren esnek uyku saatlerini hızla düzene koymak gerekir. Erken uyanmış olmak, çoğu çocukta akşam daha erken uyku hali oluşturduğu için yeni uyku düzeni 4-5 günde oluşur. Akşam saatlerinde uzun süreli TV seyretme, bilgisayar ve diğer elektronik aletlerle meşguliyet, akşam yemeğini geç yeme gibi durumlar önlenmelidir. Uykuya geçişi kolaylaştırmak için uyku öncesi kitap okumaya teşvik etmek veya kitabı birlikte okumak hem dinlendirici hem de eğitici bir yöntem olur” şeklinde konuştu.
“VİTAMİN EKSİKLİĞİ GELİŞME GERİLİĞİ VE OBEZİTE SEBEBİ”
Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu hatırlatan Uzm. Dr. Özer, zihinsel ve bedensel işlevlerin düzgün olabilmesi için güne dengeli bir öğünle başlamak gerektiğini belirtti. Uzm. Dr. Özer, “Okulda yenecek simit, tost gibi karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı, beynin şeker ihtiyacını geçici olarak karşılasa da, alışkanlık haline geldiğinde tek taraflı ve yetersiz beslenmeye yol açacağından orta ve uzun vadede vitamin eksikliği, gelişme geriliği ya da obezite gibi durumlara sebep olabilir. Çocuğun kahvaltıyı mutlaka evde; yumurta, peynir, süt gibi protein kaynaklarını de içerecek şekilde yapması sağlanmalıdır. Ara öğünlerini okul kantinlerinden hazır gıda şeklinde tüketmek yerine evden götürülecek kuru yemişler, meyve, küçük bir paket süt ya da meyve suyu gibi sağlıklı yollarla alması önerilmelidir” diye konuştu.
“ENFEKSİYONDAN KORUNMADA EN ETKİLİ YOL EL YIKAMA”
Okul döneminde, kalabalık ortamda uzun süre vakit geçirmeye bağlı, sonbahar-kış aylarında enfeksiyon sıklığında artış olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Özer, “Okula başlanan yıl, artış daha fazla olacaktır. Okulda alınacak fiziksel önlemlerin yanı sıra bireysel olarak enfeksiyondan korunmaları için, doktorunun uygun göreceği direnç destekleyici tedaviler söz konusu olabilir. Her yıl salgın yapan grip enfeksiyonu, eğitim–öğretimin aksamasına hem de ağır enfeksiyon riski nedeniyle zatürreye kadar varan sağlık sorunlarına yol açabilmekte. Astım,
diyabet, kronik kalp, akciğer, böbrek, karaciğer hastaları gibi riskli gruplar başta olmak üzere, her okul çocuğuna ekim ayında grip aşısı yaptırmak faydalıdır. Enfeksiyondan korunmanın en etkili yolunun el yıkamak olduğu, anne- babalar tarafından da çocuklara aşılanmalıdır” dedi.
“AİLEYLE GEÇİRİLEN KALİTELİ VAKİT ÖNEMLİ!”
Eğitim- öğretimin hiçbir zaman, sadece öğretmen ve öğrencinin sorumluluğunda olmadığını söyleyen Uzm. Dr. Özer şöyle devam etti: “Ailenin de bu süreçte aktif rol alarak, okul ve öğretmenle iletişim halinde olması, çocuğunun ihtiyaçlarını, başarı durumunu, sosyal ilişkilerini yakından takip etmesi gerekir. Okul dışı saatlerde çocuğun ailesiyle kaliteli vakit geçirmesi, ruhsal ve bedensel dinlenme yanında, motivasyonu ve güven duygusunu da arttırır. Özellikle hafta sonlarında, çocuğun düzenli bir aktiviteye yönlendirilmesi, spor, resim, müzik gibi alanlarda hobi edinmeye teşvik edilmesi, hatta aileyle ortak paylaşımlar yaratılması; zaman zaman tiyatro, sinema, konser gibi etkinliklerle kaliteli vakit geçirmesinin sağlanması, çocuğun hayatı okul ve dersten ibaret bir koşuşturmaca olarak algılamasını önler.”471 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

İletişim: 0-535-447 46 47