• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.78377.8149
Euro9.32419.3615
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret110523
Linkler

İletişim 0-535-447 46 47www.finike.com.tr / www.kumluca.com.tr

Finike ve Kumluca çevresinden doğru haberler

EVİNİZ İÇİN TEK KLİMA YETERLİ

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Antalya Bilim Festivali” genç mucitleri ortaya çıkardı. Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin tasarladıkları tek klima ile bütün evi ısıtma sistemi, festivalin en merak edileni oldu.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde ‘Antalya Bilim Festivali’ düzenliyor. Festivalde, projeler ziyaretçileri öğretirken eğlendiriyor. Bazı projelerse geleceğin teknolojisine imza atacak türden. Akdeniz  Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu son sınıf öğrencilerinin tez ödevi olarak hazırladıkları proje, Bilim Festivali’ne damga vurdu.
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojileri dersi bitirme projesi grup sözcüsü Durmuş Asıl, proje hakkında bilgi verdi. Hocalarının klimanın diğer iklimlendirme sistemlerine göre daha ekonomik olduğunu söylemesinden yola çıktıklarını ifade eden Asıl, “Eğer bir projeye imza atacaksak bu bizim geleceğimizi değiştirmeli ve insan yararına olmalı diye düşündük. Hem tasarruflu hem de verimli olmasını istedik. Antalya gibi sıcak bir memlekette insanların evlerinde en az iki ya da üç klima oluyor. Bu da insanların bütçelerine oldukça zarar veriyor. Öyle bir şey yapmalıyız ki vatandaşı yüksek elektrik faturası ödemekten kurtarmalıyız dedik ve tek klima ile bütün evi ısıtabilecek ya da soğutulabilecek bir sistem geliştirdik” diye konuştu.
KOMBİ BENZERİ SİSTEM
Kombi sistemi ile benzer özellikleri taşıyan sistem şöyle işliyor. Binanın duvarlarına ya da taban kısmına yalıtım yapılıp, borular döşeniyor. Evin uygun yerlerine fan ve radyatörler yerleştiriliyor. Boruların içinden su akışının sağlanması için küçük bir su deposu sistemi kuruluyor. Su deposu içine kurulan klima gazının dolaştığı radyatör benzeri sistem yerleştiriliyor. Klima gazı tarafından soğutulan ya da ısıtılan su, pompa yardımıyla evin içinde dolaşarak ısıtmayı ya da soğutmayı sağlıyor. Isınan su aynı zamanda musluklara verilerek, evde de kullanılabiliyor.


1280 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

İletişim: 0-535-447 46 47